Na rynku wtryskarek pojawiają się wciąż nowe konstrukcje i rozwiązania inżynieryjne, które mają przełożyć się na wyższą wydajność lub trwałość albo łatwiejszy serwis takich urządzeń. Do gry wchodzą więc stopniowo wtryskarki elektryczne oraz wtryskarki pionowe, które działają w oparciu o układy elektryczne i jednocześnie napędy hydrauliczne, a więc są swoistymi hybrydami łączącymi w sobie największe zalety jednego i drugiego rozwiązania. Są one zbudowane na bazie pionowych kolumn – w zależności od konkretnego modelu, może to być od dwóch do sześciu kolumn. To rozwiązanie przekłada się przede wszystkim na sztywniejszą konstrukcję i posiadają bardziej zaawansowany układ elektro-hydrauliczny umożliwiający zastosowanie zaworów proporcjonalnych, a także z kontrolą przepływów.
Wtryskarki pionowe – dodatkowe zalety
Lista zalet wtryskarek pionowych jest jednak zdecydowanie dłuższa. Dzięki budowie kolumnowej, są one bardziej mobilne i kompaktowe – zajmują mniej miejsca i łatwiej można je przetransportować. Ich modułowa konstrukcja sprawia, że nadają się do bardzo wygodnego rozłożenia i złożenia na nowo w innym miejscu, ale również pozwalają na nieznaczną rozbudowę lub modyfikację posiadanej już wtryskarki o dodatkowe akcesoria i komponenty poszerzające funkcje. Najczęściej wtryskarki pionowe oferują docisk formy w przedziale od 10 do 3200 ton, a więc od 100 do 32000 kiloniutonów – czyni je to wręcz idealnymi do małych i średnich zakładów produkcyjnych, ale rzadziej stosuje się je z tego względu w ogromnej produkcji przemysłowej na wielką skalę.
Wtrysk pionowy oraz poziomy
Chociaż konstrukcja samej wtryskarki jest pionowa i wszystkie istotne elementy wyposażenia, konstrukcji oraz sterowania nimi również zaprojektowane są w osi pionowej, to każdy producent tego typu urządzeń oferuje wtryskarki pionowe o układzie wtrysku pionowym lub poziomym. Oznacza to, że pozycja cylindra i ślimaków, które następnie wtłaczają uplastyczniony (podgrzany) granulat tworzywa sztucznego do kształtki, może być zarówno w osi pionowej jak i poziomej. Ma to szczególne znaczenie w zależności od rodzaju produkowanych kształtek – w niektórych przypadkach forma kształtki determinuje, że zastyganie plastiku nastąpi prawidłowo tylko w pozycji pionowej lub poziomej.
Autor: stexor.pl