Szeroki wybór psychoterapeutów – na którego usługi postawić?

Na rynku działa tak wielu psychoterapeutów, że czasami trudno stwierdzić, który zasługuje na naszą uwagę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Do kogo zgłosić się po pomoc? Nasz tekst może ułatwić Ci wybór, więc koniecznie zapoznaj się z jego treści!

Dlaczego szeroki wybór psychoterapeutów sprawia nam trudności?

Na pierwszy rzut oka tak szeroki wybór psychoterapeutów powinien nas cieszyć, ponieważ dzięki temu nikt z nas nie powinien mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniej pomocy. Niestety praktyka pokazuje, że gdy trzeba skorzystać z fachowej pomocy, to nigdy nie wiadomo, na czyje usługi postawić. Jest to podyktowane bardzo zróżnicowaną jakością usług, bo choć na rynku nie brakuje dobrych psychoterapeutów, to działają również tacy, których jakość usług może budzić wątpliwości.

Nic więc dziwnego, że jak interesuje nas psychoterapia, to pojawiają się trudności z wyborem specjalisty, ale to wcale nie oznacza, że nie mamy szans na sprawne przebrnięcie przez problem. Wystarczy, że poświęcimy nieco więcej czasu na szukanie psychoterapeuty oraz zwrócimy uwagę na kilka aspektów już na samym etapie wyboru…

Gdzie szukać psychoterapeuty?

To, gdzie postanowimy skierować swoje kroki w poszukiwaniu psychoterapeuty, zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Jeśli stawiamy na wygodne metody szukania, to na pewno na początek możemy skierować się do sieci. Cennym źródłem informacji może okazać się już sama wyszukiwarka internetowa, a wpisanie w polu wyszukiwania frazy psychoterapia lub psychoterapeuta sprawi, że po kilku sekundach będziemy mogli przejrzeć wyniki zgodne z naszym zapytaniem.

Oczywiście na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ do dyspozycji mamy też serwisy branżowe, czy portale ogłoszeniowe. Profesjonalni psychoterapeuci prowadzą też własne witryny, więc je również możemy wykorzystać do szukania kogoś odpowiedniego, czy nawet do sprawdzenia zakresu usług poszczególnych fachowców.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Jeśli chcemy mieć pewność, że psychoterapia zakończy się sukcesem, to nasza uwaga powinna skupić się wyłącznie na wykwalifikowanych osobach, które ukończyły specjalistyczne studia i mogą poszczycić się już pewnym doświadczeniem w zawodzie. Nie bez znaczenia pozostaje również to, czy mamy do czynienia z psychoterapeutą, który specjalizuje się w problemach, z którymi się aktualnie borykamy.

Dlatego dobrą praktyką jest również dokładne sprawdzenie zakresu usług psychoterapeuty. Dodatkowo warto też upewnić się, że mamy do czynienia z osobą, która cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród pacjentów, ponieważ to będzie dla nas znak, że również my nie będziemy mieli powodów do narzekań.