W dzisiejszych czasach bardzo popularna staje się psychiatria. Korzystanie z usług psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty jest w zupełności normalne i z dnia na dzień zyskuje na popularności. Co więcej, są to niezwykle cenione zawody, które polegają na pomaganiu i dbaniu o zdrowie psychiczne ludzi.
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Wiele osób obawia się wizyty u psychiatry. Jest to niepotrzebny, ale zrozumiały strach. Warto jednak wiedzieć, że rozmowa z lekarzem zostaje pomiędzy pacjentem, a specjalistą. Nic nie ma prawa wyjść poza gabinet. Lekarz będzie chciał, abyśmy opowiedzieli o swoim dzieciństwie, o relacji z rodzicami, o przyjaciołach, o miłości oraz o wielu innych intymnych sprawach. Co więcej, możemy się spodziewać pytań dotyczących stanu zdrowia. Chodzi tutaj o występowanie bezsenności, braku apetytu czy zaburzeń w przeszłości. Ważnym elementem dla psychiatry jest również to, czy u pacjenta występują zaburzenia pamięci oraz uwagi. Rozmowa przebiega w spokojnej atmosferze. Na koniec pacjentowi może być zasugerowana potrzeba zrobienia testów psychologicznych. Wiele osób nie rozróżnia jednak zawodu psychiatry, psychologa i psychoterapeuty.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra różni się zdecydowanie od zawodu psychologa i psychoterapeuty. Jest on przede wszystkim lekarzem, który:
– może wypisywać zwolnienia lekarskie,
– przekierowuje pacjentów do szpitala,
– diagnozuje choroby i leczy zaburzenia psychiczne.
Psychiatrzy ukończyli studia medyczne i pracują najczęściej w szpitalach lub szpitalach psychiatrycznych, przychodniach, własnych gabinetach oraz w klinikach prywatnych.
Czym różni się psychiatra od psychologa?
Psycholog nie jest związany z psychiatrią. Jest to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra. Ten specjalista
udziela wsparcia psychicznego i stawia diagnozę psychologiczną. Co więcej, może on orzekać oraz wystawiać opinie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przeciwieństwie od psychiatry nie może on wystawiać recept.